Foto: Bocuse.fr
Bocuse d’Or je najslávnejšia súťaž kuchárskeho umenia na svete. Táto veľkolepá kuchárska a mediálna show sa počas viac ako 30-tich rokov svojej existencie rozrástla na všetky kontinenty sveta a je považovaná za „gastronomického Oscara“. Je to kuchárska s zároveň aj mediálna show veľkolepých rozmerov.
V januári 1987 ju založil Paul Bocuse a vytvoril tak revolučnú gastronomickú súťaž Bocuse d’Or.
Inšpiráciu čerpal z veľkých športových udalostí. Predstavoval si skutočnú show zameranú na varenie a kuchárov. Cieľom bolo dať dohromady 24 najsľubnejších mladých kuchárov. a presvedčiť ich, aby počas päť a pol hodiny pripravovali pokrmy pred živým publikom priaznivcov a pozornými očami hodnotiacej poroty. Víťazov vyberie porota zložená z najslávnejších kuchárov na svete.
Bocuse d’Or, predstavil v Európe a potom aj vo svete ako druh súťaže, kde súťažiaci pripravujú svoju prácu za daný čas pred najväčšou svetovou porotou kuchárov. V centre pozornosti „živej“ súťaže je samozrejme ochutnávka. Dnes sa súťažnej série Bocuse d’Or zúčastňuje viac ako 50 krajín. V tejto súťaži sa už preslávilo mnoho talentovaných kuchárov.
Bocuse d’Or nie je len súťaž vo varení, je to veľmi propagovaná a médiami sledovaná súťaž. Medializácia súťaže je tiež neporovnateľne vyššia ako v minulosti. Akredituje sa na ňu stále vyšší počet novinárov
Je to postupová súťaž.
Na začiatku sú národné kolá súťaže, ktoré sa konajú v jednotlivých krajinách. Ďalšou úrovňou je Európskeho výberového podujatie. Súťažiacich vyberá kontinentálny organizačný výbor (C.O.C ).
Najlepší team z národného kola postupuje do európskeho kola súťaže. Z európskeho finále potom postúpi 12 krajín do svetového kola súťaže, kam sa každý druhý rok prebojuje 24 najlepších z celého sveta. Svetové kolo sa každý druhý rok koná vo francúzskom Lyone.
Táto súťaž pomáha odhaliť najväčšie talenty kulinárskeho umenia z celého sveta.
Súťaž Bocuse d’Or je symbol, ktorý, má síce svoj pôvod vo Francúzsku, ale je aj cestou k nášmu národnému gastronomickému vzostupu. Dôležitý bod, ktorému svet venuje pozornosť. Nastal čas, aby sme sa do tohto diania zapojili aj my na Slovensku..
Kto bol zakladateľ súťaže – Paul Bocuse, jeho životná cesta v bodoch
Paul Bocuse, medzinárodne uznávaný šéfkuchár, sa narodil 11. februára 1926 vo francúzskom Collonges.
1941 – Stážista s Claude Maretom v reštaurácii „la Soierie“ v Lyone
1944 – klasifikovaný ako vojak 1. DFL – BM 24. vyznamenaný medailou Croix de Guerre
1945 – stážista v reštaurácii „Mere Brazier“ – reštaurácia / Col de la Luere /, potom 8 rokov vo Fernand Point vo Viedni
1958 – 1. michelinská hviezda – prvá michelinská hviezda
1961 – MOF Francúzsko najlepší majster – cena
1962 – 2. michelinská hviezda – druhá michelinská hviezda
1965 – 3. hviezda Michelin – tretia hviezda Michelin
1975 – 25. február: Čestný rád
1982 – Otvorenie „Pavillon de France“ v Centre Epcot / Orlando – USA / s Rogerom Vergém a Gastonom Lenôtrom
1987 – dôstojník rádu cti – cti
1989 – Šéfkuchár storočia od Gault & Millau Inštitút Paul Bocuse – prezident / Ecully / Prezident MOF – Sekcia stravovania a kuchyne
1993 – Ordre national du Mérite – cena
2002 – Otvorenie Brasserie Argençon v Gerlande – Lyone
2003 – Otvorenie Brasserie L’Ouest – Lyon
2004 – Vzniká Nadácia Paula Bocuse
2007 – 1. januára Otvára Brasserie Paul Bocuse v Národnom centre umenia v Tokiu
2008 – Otvorenie Ouest Express v Lyone
Paul Bocuse zomrel v januári 2018 vo veku 91 rokov.
Knihy
La Cuisine du Gibier – La Cuisine du Marché – Bocuse dans votre cuisine (nové vydanie, marec 2007) – Bon Appétit – Bocuse a la Carte – Cuisine de France -Cuisine des Région de France – La Bonne Chere od vydavateľstva Flammarion, preložené do 9 jazykov, v predaji v 14 krajinách. Le Feu sacré – vydal Glénat